Карта інвестиційної привабливості
Ми в соцiальних мережах
Погода в місті
Місто Бар в обличчях і постатях
ЄВГЕН НОВОЛЕННИК

Євген Новоленник (1900–1921) – учасник української національно-визвольної революції 1917–1921 рр., Другого Зимового походу Армії Української народної Республіки 1921 р. на Правобережну Україну. Народився та навчався у м. Бар Могилівського повіту Подільської губернії.

Євген воював у 1919-1920 рр. в складі військ Директорії УНР, яку очолював атаман С. Петлюра, проти Червоної армії. У 1920 р. війська Г. Котовського зуміли витіснити військо УНР та їх польських союзників до Польщі. Є. Новоленник, перебуваючи у Польщі серед інтернованих українських вояків, погодився на участь у Другому Зимовому поході по тилах Червоної армії під керівництвом генерал-хорунжого Ю. Тютюнника. Похід тривав із 10 по 21 листопада і закінчився трагічно для більшості його учасників.

17 листопада 1921 р. радянські війська під командуванням Г. Котовського оточили повстанців поблизу с. Малі Міньки на Волині. Понад 400 повстанців загинули, деякі, щоб не потрапити в полон заподіяли собі смерть, 537 опинилися в полоні. Десятки поранених померли чи замерзли від морозу, 41 офіцера піддали дальшим допитам, решту вояків – 359 було засуджено до смертної кари. Після суду полоненних, в тому числі і Євгена Новоленника, перевели і розмістили в церкві містечка Базар – сьогодні с. Базар Народницького району Житомирської області.

Ніхто із українських патріотів не скористався пропозицією перейти на бік Червоної армії. Вранці 22 листопада засуджених розстріляли і поховали в братській могилі біля церкви. Прізвище нашого барчанина Євгена Новоленника вибите поряд з іншими розстріляними учасниками Зимового походу на пам’ятній стелі, відкритій у 2001 р. в центрі с. Базар поблизу братської могили, нащадками вцілілих учасників цього походу.

За матеріалами Олексія Бакальця,
канд. іст. наук, доцента кафедри історії, правознавства та методики навчання ГНПУ ім. О. Довженка

 <<<