Карта інвестиційної привабливості
Ми в соцiальних мережах
Погода в місті
Місто Бар в обличчях і постатях
БЕРНАРД ПРЕТВИЧ - СТАРОСТА БАРСЬКИЙ

Бернард  Претвич – староста барський у 1540–1551  рр., один із засновників українського козацтва та організаторів походів проти кримських татар. Постать  барського старости Бернарда Претвича є унікальною  в історії України, Польщі, Литви середини ХVІ ст.  своєю неординарністю, сміливістю, винахідливістю,  творчістю, непересічністю.

Претвича в народі називали «Муром подільським».   Він залишив по собі    унікальний за своїм значенням твір «Спогади», який  переносить нас до порубіжних українських земель  – Рівського (із 1540 р. Барського) староства  та його  околиць середини   ХVІ ст.,  особливість якого полягає  в тому, що це одна із рідкісних пам`яток, написаних  безпосереднім учасником формування українського  козацтва, організатором боротьби проти татар, який  провів 70 переможних походів і битв. Праця барського старости описує  малодосліджений період нашої  історії – події 1535 – 1550 рр. на українському степовому кордоні.

У «Спогадах»  Б. Претвич   згадує про спустошення  5000 загоном  волохів у 1550 р. Ялтушкова, Берлинців,  Маньковець, невдалу  спробу взяти  Барську фортецю.  Як відзначає, М. Грушевський «На этот раз могли себя  показать барская фортификация и артилерия». Б.  Претвич для оборони староства використовував козацькі наймані загони числом до 500 осіб, черемисів  (марійців), які проживали на правому березі р. Рів в  Горному Барі та барську служилу шляхту. Як ротмістр  він мав загін, що складався в середньому з 150 чоловік. Крім того, Б. Претвич на свій кошт завжди утримував збройний загін.  У Претвича служила як місцева, так і прибула з  центральних районів королівська шляхта і козаки.

  Враховуючи постійні  набіги на староство кримських  татар, барський староста Бернард Претвич організовував оборону Барського замку та земель староства.  Барське староство висилало воїнів для сторожової  служби на два шляхи – Кучманський (Татарський),  який проходив через середину староства, та  Чорний, який проходив через північно-західні околиці  Барського староства. Сторожову службу відбували    шляхтичі по черзі, всякий раз «нарежались  по четыре человека конных на две недели на каждый шлях». 

   Поєднання в своїх обов’язках функцій прикордонного  старости (1540–1551 рр.) королеви Бони Сфорца, а також ротмістра поточної оборони давало можливість      Б. Претвичу проводити степові рейди, маючи в тилу  міцний пункт оборони в Барі та  стабільну продовольчу базу, прихильність королеви Бони, Сигізмунда І  Старого (1506–1548) та населення староства.

За матеріалами Олексія Бакальця,
канд. іст. наук, доцента кафедри історії, правознавства та методики навчання ГНПУ ім.  О. Довженка
Бернард Претвич.
Бона Сфорца.

 

 <<<